Grissini er smakfulle, lange og sprø stenger som har sitt opphav fra Italia, hvor de bruker brødstengene som vi bruker flatbrød.
Grissini er alltid populært å servere sammen med gryteretter, salater, lapskaus og andre retter hvor man serverer brød til. De lange sprø stengene passer også kjempegodt sammen med et tradisjonelt koldtbord eller spekematbord.
Det er ikke mer jobb å bake grissini enn det er å lage rundstykker.
Ingredienser(30-35 stk.):
350 gr hvetemel
0,5 dl olje
1 ts salt
1,5 dl vann
25 g gjær
Til pensling: 1 egg, sesamfrø
Fremgangsmåte: Ha hvetemel og salt i en bakebolle. Lag en fordypning i midten og ha i olje og gjær utrørt i lunkent vann (37 grader) og rør deigen godt sammen. Sett til heving 1 time.
Ta deigen på bakeunderlag og elt godt før det lages emner. Grissinien blir sprø om man får knadd ut luften av deigen.
Trill ut til lange, tynne stenger og sett på bakepapirkledt steikebrett. Jeg liker å lage stengene like lang som bredden på steikebrettet.
La heve 15-20 minutter. Pensle med egg og dryss over sesamfrø.
Steikes midt i forvarmet ovn ved 180 grader til de er blitt gylden.
Grissini kan gjerne fryses men de knekker lett i fryseren dersom de blir liggende på ujevnt underlag.


