Sylte av svineknoker

Denne sylta er enkel å lage, og smaker faktisk veldig godt! Jeg lager den av griseknoker, men den kan også lages av andre kjøttstykker fra grisen.

20171206_113245

Inredienser:

2 store griseknoker

2 ts nellik

2 ts allehånde

2 ts pepper

1 ts ingefær

2 ss salt

10-12 plater gelatin (evt. 8-9 ss gelatinpulver)

1 ss salpeter (gjør at kjøttet holder seg rosa på farge. Kan sløyfes)

Fremgangsmåte:

Legg knokene i vann med en neve salt, og eventuelt salpeter, og la de koke 2-3 timer, til kjøttet løsner fra beina. Er det salte knoker trenger man ikke ha salt i kokevannet.

Løsne svoren fra kjøttet og kutt kjøttet i mindre biter.

Bruk en eller to mindre former, stor nok til å romme kjøttmengden, og legg svoren i bunnen av forma. Legg et lag med kjøtt over, strø et lag med krydder over, og dekk med gelatinplater, deretter et nytt lag med kjøtt, krydder og gelatin til alt kjøttet er brukt.

Dekk til og sett press på sylta, slik at lagene blir presset mot hverandre. Sylta settes deretter kjølig. Den er klar til servering etter noen timer, når smakene har fått satt seg.

Sylta smaker veldig godt på brødskive, gjerne med sylta rødbeter til.

Vel bekomme!

20171206_114121

Én kommentar Legg til din

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s