Ostekake med pepperkakebunn

Denne ostekaka er perfekt å lage dersom man har masse pepperkaker igjen etter jul.

Istedenfor å kaste pepperkakene som ble til overs etter jul kan de brukes til å lage ostekake.
ingredienser:

125 g margarin

225 g pepperkaker

250 g philadelphiaost

3 dl rømme

60 g melis

1 ts vaniljesukker

3 dl kremfløte

1 pk. bringebærgelè

1 pk. sitrongelè

2,5 dl vann til koking av sitrongelè

5 dl vann til koking av bringebærgelè

fremgangsmåte:

Kok opp 2,5 dl vann og tilsett sitrongeleen. Sett til avkjøling. Den skal bli kald, men ikke stivne.

Kjør pepperkakene i foodprosessor til de er knust, og bland inn smeltet margarin. Legg ringen på en springform, ca. 26 cm i diameter, på et kakefat og fyll pepperkakemassen i bunnen på fatet. Trykk ned slik at bunnen blir jevn, og slutter tett inntil springformen.

Bland sammen kremost, rømme, halvparten av meliset og vaniljesukker i en rørebolle.

Pisk kremfløte sammen med resten av meliset, og bland kremen inn i osteblandingen. Rør deretter inn den avkjølte sitrongeleen. Når blandingen begynner å stivne has den over pepperkakebunnen.

Sett kaka kjølig til fromagen er stivnet.

Kok opp opp 5 dl vann og tilsett bringebærgeleen. Avkjøl den helt og ha den deretter forsiktig over kaka, slik at den danner et lokk. Sett til avkjøling.

Før servering fjernes springformen.

Ostekake med pepperkakebunn
Vel bekomme!
Jeg begynte å lage denne ostekaka for flere år siden, og det har vært en suksess siden. Kaka smaker like godt i julehøytiden, som til kaffeselskap etter jul. Foto fra Nordnorsk julemat, nye og gamle tradisjoner.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s