Råmelkspudding – Kalvedans

Råmelkspudding er en deilig dessert med tradisjon langt tilbake i tid – til da folk flest hadde en ku eller to på båsen….nå er den nok langt mer sjelden kost for de fleste av oss.

En sjelden gang får vi tilgang på råmelk og da er det både julaften og påske på samme tid når man kan sette til livs den første skjeen med nylaget råmelkspudding. Personlig synes jeg dette er den beste puddingen som jeg kan få, til og med bedre enn hjemmelaget karamellpudding 🙂

Ingredienser:

1 liter råmelk

2 – 3 ss sukker

2 – 3 ts vaniljesukker

Fremgangsmåte: Visp sammen alle ingrediensene til sukkeret er oppløst. Ha røren i en ildfast form og steik den i vannbad på 150 grader i 1 1/2 time.

Server med rødsaus eller karamellsaus. Smaker himmelsk godt!

Himmelsk god dessert :-)
Himmelsk god dessert 🙂
Råmelkspudding, eller kalvedans som mange kaller den, er en kjernesunn dessert. Smaksmessig kan den sammenlignes med karamellpudding :-)
Råmelkspudding, eller kalvedans som mange kaller den, er en kjernesunn dessert. Smaksmessig kan den sammenlignes med karamellpudding 🙂

 

8 kommentarer Legg til din

  1. Vegard sier:

    Ser meget god ut 🙂

    Liker

    1. Hei hei Vegar, og takk for at du legger igjen kommentar:-)
      Råmelkspudding er nammm……godt!

      Liker

  2. Kristina sier:

    Nydelig! Hvis man ikke har tilgang til råmelk i storbyen, er det da mulig å få kjøpt det noe sted? 🙂

    Liker

    1. Hei Kristina 🙂
      Jeg er litt usikker på hvordan muligheten er for å få kjøpt råmelk…
      Kanskje noen andre lesere her som vet?

      Liker

  3. Hei. Jeg ble helt vill da naboen bød meg råmelk- fra 2. «mål». Da blir det råmelkspudding, eller kjelost som de kalte det heime på Frosta da jeg var barn. Bruker mest med rød saus, men i dag blir det med karamellsaus. Takk for oppskrift. Liv Østerlie

    Liker

    1. Skjønner godt du ble helt vill når du fikk råmelk fra naboen 🙂 Det er ikke enkelt å få tak i.
      Jeg er vokst opp med rød saus på råmelkspuddingen, men kan tenke meg at karamellsaus vil smake minst like godt. Smakte kanskje som en ekstra god karamellpudding?

      Liker

  4. Bernt sier:

    Meget god oppskrift. Sånn som jeg husker den som barn

    Liker

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s